Burak Babacan

DIVERA AI KURUCU & CEO || DIVERA AI, FOUNDER & CEO

Burak Babacan, büyüme stratejisi danışmanlık şirketi Divera AI’nın kurucusu ve CEO’sudur. Kurumsal sektörde 15 yıl profesyonel olarak çalıştıktan sonra, 2012 yılında odaklı bir vizyonla kendi danışmanlık şirketini kurdu. Şirketin odağı kuruluşundan beri değişmedi: insan kararlarının ardındaki “neden” sorusunun cevabını bulmak için teknolojiyi kullanmak.

Burak Babacan son 9 yılda, pazarlamadaki büyüme problemlerini çözmek için yapay zeka teknolojisini ve insan uzman iç görüsünü birleştiren çok güçlü bir yaklaşım geliştirdi. Kendi inovasyonunu kullanarak, çok zor büyüme vakalarını çözmek için Unilever, Arçelik Global, Nutricia Danone ve diğerleri ile çalıştı. Çalışmaları müşterilerinin satışlarının katlanmasını, dünyanın en iyi markalarını yenmelerini sağlayarak pazar lideri olmalarını ve rakiplerini geçerek büyüme şampiyonu olmalarını sağladı.

||

Burak Babacan is the founder and CEO of growth strategy consulting company Divera AI. After working as a professional for 15 years in the corporate sector, he founded his own consulting company in 2012 with a laser-focused vision: using technology to find the answer to the “why” question behind human decisions.

Over the last 9 years, he single handedly built a very powerful approach fusing artificial intelligence technology and human expert insight to solve growth problems in marketing.

Using his own innovation, he worked with Unilever, Arcelik Global, Nutricia Danone and many others to solve very difficult growth cases. His work has enabled their customers to multiply their sales, beat the world’s best brands, to become market leaders and become champions of growth by surpassing their competitors.


Copyright 2024 Digital Age Summit. All rights reserved