César A. Hidalgo

Direktör, Toplu Öğrenme Merkezi

César A. Hidalgo, ekonomik karmaşıklığa, veri görselleştirmeye ve uygulamalı yapay zekaya olan katkılarıyla tanınan bir Şili-İspanyol-Amerikan bilim insanıdır.

Hidalgo şu anda Toulouse Üniversitesi Yapay ve Doğal Zeka Enstitüsünde (ANITI) Toplu Öğrenme Merkezi’ne liderlik etmektedir. Aynı zamanda Manchester Üniversitesi’nde Fahri Profesör ve Harvard Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu’nda misafir profesördür.

2010 ve 2019 yılları arasında Hidalgo, MIT’nin Toplu Öğrenme grubuna liderlik ederek asistanlıktan doçentliğe yükseldi. MIT’de çalışmadan önce Hidalgo, Harvard’ın Kennedy Devlet Okulu’nda araştırma görevlisiydi. Hidalgo aynı zamanda, veri dağıtım ve görselleştirme sistemlerinin oluşturulmasında uzmanlaşmış ödüllü bir şirket olan Datawheel’in de kurucusudur. Notre Dame Üniversitesi’nden Fizik alanında doktora ve Universidad Católica de Chile’den Fizik alanında lisans diploması sahibidir.

Hidalgo’nun katkıları, 2018 Lagrange Ödülü ve üç Webby Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödülle karşılık buldu. Hidalgo aynı zamanda üç kitabın da yazarıdır: “Why Information Grows” (Basic Books, 2015), “The Atlas of Economic Complexity” (MIT Press, 2014) ve “How Humans Judge Machines” (MIT Press, Gelecek 2020).


Copyright 2024 Digital Age Summit. All rights reserved