Ebru Çapa

Yönetim Danışmanı || Management Consultant

Fulbright bursu ile ABD’de United World College’dan International Baccalaureate derecesi, University of Bridgeport’tan uluslararası işletme & ekonomi dalında BBA derecesi ile mezun olmuştur. IMD, Kellogg’s Graduate School ve Harvard Business School’da liderlik programlarına katılmıştır.

 

Kariyerine Procter & Gamble’da ürün müdürü olarak başlayan Çapa, 1993 yılında Digital Equiment Corporation Türkiye ofisinde Pazarlama ve İletişim Müdürü, 1997 yılında Microsoft Türkiye’de Pazarlama ve İletişim Müdürü olarak görev yapmıştır. 2004 yılında MSN Türkiye Ülke Müdürü görevine atanmış; burada internet servislerinin lansmanı ve dijital servisler iş biriminin oluşturulmasına liderlik etmiştir. 2005-2008 yılları arasında İnternet Servislerinden Sorumlu Ortadoğu & Afrika Bölge Direktörü, 2008-2011 yılları arasında Microsoft Türkiye Tüketici & İnternet Ürün ve Servislerinden Sorumlu Genel Müdür olarak görev yapmıştır. 2011 yılında Monster.com’a gelişmekte olan pazarlardan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak katılmıştır.

 

Çapa, 2014 yılından itibaren kurmuş olduğu danışmanlık şirketinde dijital dönüşüm, pazarlama ve liderlik alanlarında ulusal ve uluslararası kurumlara danışmanlık ve profesyonel gelişim hizmetleri sunmaktadır. CTI CO-Active Coach ve European Mentoring and Coaching Council (EMCC) üyesi olan Çapa uzun yıllardır lider koçluğu yapmaktadır.

||

She studied at the United World College as a Fulbright scholar, before completing a BBA degree on international business and management at University of Bridgeport. She completed leadership programmes at IMD, Kellogg’s Graduate School and Harvard Business School.

She began her career at P&G, working as a product manager. In 1993, she moved on to Digital Equipment Corporation Turkey to work as their Marketing Director. In 1997, she served as the Marketing Director at Microsoft Turkey. In 2004, she became the Country Manager at MSN Turkey. Between 2005-2008 she served as the EMEA Director responsible for online services. Between 2008-2011, she served as the Consumer Online General Manager for Microsoft. In 2011, she joined Monster.com as their Vice President. Since 2014, she has been serving as a management consultant for national and international brands.


Copyright 2024 Digital Age Summit. All rights reserved