Konstantinos Dimopoulos

KENT PLANCISI VE OYUN TASARIMCISI || GAME URBANIST, DESIGNER

Şehir planlama ve coğrafyası üzerine doktora eğitimi ve 10 yıllık araştırma tecrübesinin ardından şehirciliğe dair bilgilerini oyun tasarlamaya duyduğu aşkla harmanlayan Konstantinos Dimopoulos, çiçeği burnunda “game urbanism” alanın gelişmesi için çalışıyor. 2014’ten bu yana masa üstü kutu oyunlar ve video oyunlar için şehirler, yerleşim yeri konseptleri ve kentsel sistemler tasarlayan Dimopoulos bu süre zarfında The Sinking City, Lake, We Are Free Mice, Seed, A Place fort he Unwilling ve Ex Novo gibi projelerde çalışmış ve danışmanlık yapmıştır.

 

SAE Athens bünyesinde bölüm (Level) tasarımı, oyun tasarımı ve oyun şehirleştirme (game urbanism) alanlarında ders veren Dimopoulos Wireframe dergisinde de CityCraft isimli köşede makaleler yayınlamaktadır. Sanal şehircilik ve oyunlarda şehircilik gibi konularda konuşmalar yapan tasarımcı, Virtual Cities atlasının da yazarıdır. Architectonics of Game Spaces ve Game Writing: Narrative Skills for Videogames (ikinci edisyon) Dimopoulos’un katkıda bulunduğu yayınlar arasındadır.

||

Following a PhD and over 10 years of research in urban planning and city geography, Konstantinos Dimopoulos moved on to combine his knowledge of urbanism with his love for designing games, and has been helping establish the young field of game urbanism ever since. From 2014 he has been designing cities, urban mechanics, civic systems, settlement concepts, and narrative geographies for several tabletop and video games , and has worked and consulted on projects such as The Sinking City, Lake, We Are Free Mice, Seed, A Place for the Unwilling, and Ex Novo.

He teaches level design, game design, and game urbanism at SAE Athens, maintains the CityCraft column in Wireframe magazine, gives talks on virtual and game urbanism, and is the author of the Virtual Cities atlas. Konstantinos Dimopoulos has also contributed to the Architectonics of Game Spaces volume, as well as to the Second Edition of Game Writing: Narrative Skills for Videogames.


Copyright 2024 Digital Age Summit. All rights reserved