Melike Altınışık

MELIKE ALTINIŞIK ARCHITECTS-MAA, KURUCU || MELIKE ALTINIŞIK ARCHITECTS-MAA, FOUNDER

Melike Altınışık Architects- MAA kurucusu Melike Altınışık mimar, tasarımcı ve akademisyen olarak, MAA Istanbul ve Seul ofislerinde masterplan, yüksek yapı ve kültürel yapı tasarımlarından iç mekanlara, enstalasyon ve ürün tasarımına ölçekler arası geniş bir yelpazede yenilikçi ve vizyoner projeler geliştirme odaklı çalışmalar yürütmektedir.

2013 yılında MAA Istanbul ofisini kurmadan önce, 2003 yılında ITU’den bölüm birincisi olarak mezun olmuş ve 2006 yılında Londra’da AA Design Research Laboratory’de yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2006-2013 yılları arasında ise uluslararası platformda Zaha Hadid Architects Londra ofisinde proje yürütücüsü olarak çalışmıştır.

Ulusal, uluslararası ve davetli mimari proje yarışmalarında, sergilerde ve yayınlarda yer alan Melike Altınışık Europe 40 under 40, FEIDAD, Swiss Art Tasarım ödülü ve BAKSI Mimari Destek Ödülü gibi prestijli ödüllere layık görüldü. 

Profesyonel platformdaki çalışmaları arasında bir uçta Istanbul’da fütüristik tasarımı ile 369m yükselen Istanbul TV-Radyo Kulesi ile Seul’da dünyanın ilk öncü Robot ve Yapay Zeka Müzesi (Seul Robot and AI Museum – RAIM ) gibi ileri teknoloji ve inovasyon içerikli projeleri yer almaktadır.

||

Melike Altınışık as an award winning architect, designer and educator, is dedicated to develop an innovative and visionary projects towards architecture, urbanism and design. She leads her international architecture practice Melike Altınışık Architects- MAA with offices based in Istanbul, Turkey and in Seoul, South Korea.  

MAA’s work includes prize winning projects with advanced technology and innovation such as futuristic 369m supertall the Istanbul TV-Radio Tower in Istanbul, Turkey, and the world’s first pioneering Robot and AI Museum (RAIM) in Seoul, South Korea.  

Melike was awarded a Master of Architecture and Urbanism from the Architectural Association Design Research Laboratory (AADRL) in London in 2006 and graduated from Istanbul Technical University in 2003 with her High Honours. Prior to forming her own practice MAA Istanbul Office in 2013, she has worked with Zaha Hadid Architects in London between 2006-2013. 

Her training allows her to lead projects of varying scales from masterplans, high-rise buildings, and cultural centres to bespoke interiors, installations and product designs, from initial concept to execution.

Her work been commended with a number of awards including Europe 40 under 40, FEIDAD Design Award and Swiss Art Award.

She is also an international lecturer and sits on several international juries at various institutions such as Architectural Association (AA, London), Bartlett School of Architecture (UCL), Staedelschule of Architecture (SAC) and Istanbul Technical University (ITU).

 


Copyright 2024 Digital Age Summit. All rights reserved