Mundano

Sanatçı ve Aktivist || Artist and Activist

Mundano, Brezilyalı bir sokak sanatçısı ve aktivist. İnsanların çevrelerindeki problemleri kafa yormalarını sağlamaya çalışıyor. 2007 yılında Brezilya’da hurda ve geri dönüşümlü nesneleri toplayanların kullandığı tahta ve metal yük arabaları olan “carroças”’ları graffiti ile boyamaya başladı. 200 carroças boyayarak bu bilinmeyen kahramanları medyada görünülür kıldı. Mundano’nun bu çabaları “Pimp My Carroça” olarak bilinen bir projeye dönüştü. Pimp My Carroça dünyanın çeşitli şehirlerinde 170 hurda toplayıcısını 200 sokak sanatçısı ve 800 gönüllüyle buluşturdu.

Buna ek olarak, 2008’den beri Mundano seçimlerde Brezilya’nın sokaklarını kirleten seçim poster ve afişlerini ilham verici sanat eserlerine dönüştürüyor. 2014’teki seçimler için büyük plastik afişleri kocaman bir oy verme kabinine çevirdi.

||

Mundano is a Brazilian street artist and activist whose work makes people stop and think about the issues swirling around them everyday. In 2007, he began using his graffiti skills to paint “carroças,” the wooden and metal carts used by the trash collectors throughout Brazil who haul off junk and recyclables. He painted 200 carroças and in the process made these invisible superheroes visible—not only in the streets, but also in the media. The effort led to “Pimp My Carroça,” which made this initiative do-it-yourself, crowdfunded and global. It has brought in 170 trash collectors in cities around the world, teaming them up with 200 street artists and 800 volunteers. It is quickly becoming a movement.

At home in Brazil, Mundano works on other projects too. Since 2008, he has used the posters and banners that plaster Brazilian cities during elections to create thought-provoking art. For the election in 2014, he turned these enormous plastic banners into a giant voting booth filled with waste in a square in Rio de Janeiro. “I use these ads to get people to reflect on the corrupted political system. On all the false promises, and all the awful waste,” he explains.


Copyright 2024 Digital Age Summit. All rights reserved