Pelin Özkan

MediaCat ve DigitalAge Genel Yayın Yönetmeni || Chief Editor of DigitalAge and MediaCat

ODTÜ Fizik bölümü ve Boğaziçi Üniversitesi MBA Programı mezunudur. Öğrencilik yıllarında reklamcılığa başladı, 12 yıllık reklamcılık hayatından sonra 1993 yılında MediaCat’i yayınlamaya başladı. MediaCat’in yanısıra, MediaCat’in tüm yan yayınları ve her yıl özel olarak İngilizce hazırlanan MediaCat Cannes Lions, Digital Age dergisinin, pazarlama ve iletişim kültürü dergisi Pİ’nin genel yayın yönetmenliğini yürütüyor.

Sayıları 800’ü geçen MediaCat Kitapları’nın yayın yönetmenliğini yapıyor.

Pelin Özkan geniş bir ekiple Kapital çatısı altında her yıl onlarca workshop, seminer, Digital Age Summit, Brand Week Istanbul gibi etkinlikleri, Felis ve Women to Watch ödüllerini, Lovemarks araştırmasını gerçekleştiriyor.

Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı Marka Okulu’nun eş yöneticisi ve öğretim görevlisi olarak 2013’ten bu yana sorumluluk üstleniyor.

KİTAPLARI

·      Hayatımız Reklam 

||

She graduated from the Physics Department at ODTÜ and MBA program at Boğaziçi University. She got into advertisement while still studying and started to publish MediaCat in 1993 after 12 years of a career in advertisement.

Besides MediaCat, she is the chief editor of all MediaCat publications, MediaCat Cannes Lions, which is issued in English every year, Digital Age and Pİ, which is a marketing and communications culture magazine.

She is the editor of MediaCat Books which have surpassed 800 in numbers.

With her large team, Pelin Özkan hold dozens of workshops, seminars, events such as the Digital Age Summit and Brand Week Istanbul, Felis and Women to Watch awards and Lovemarks studies every year.

She has been working in the capacity of co-manager and faculty member at Brand School, which is the Marketing Communication Post-Graduate Program of Bilgi University.

BOOKS

·      Hayatımız Reklam (All About that Ad) 


Copyright 2024 Digital Age Summit. All rights reserved