Prof. César A. Hidalgo

DİREKTÖR, UNIVERSITY OF TOULOUSE CENTER FOR COLLECTIVE LEARNING || DIRECTOR, CENTER FOR COLLECTIVE LEARNING

César A. Hidalgo, ekonomik karmaşıklığa, veri görselleştirmeye ve uygulamalı yapay zekaya olan katkılarıyla tanınan bir Şili-İspanyol-Amerikan bilim insanıdır.

Hidalgo şu anda Toulouse Üniversitesi Yapay ve Doğal Zeka Enstitüsünde (ANITI) CENTER FOR COLLECTIVE LEARNING’e liderlik etmektedir. Aynı zamanda Manchester Üniversitesi’nde Fahri Profesör ve Harvard Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu’nda misafir profesördür.

2010 ve 2019 yılları arasında Hidalgo, MIT’nin COLLECTIVE LEARNING grubuna liderlik ederek asistanlıktan doçentliğe yükseldi. MIT’de çalışmadan önce Hidalgo, Harvard’ın Kennedy Devlet Okulu’nda araştırma görevlisiydi. Hidalgo aynı zamanda, veri dağıtım ve görselleştirme sistemlerinin oluşturulmasında uzmanlaşmış ödüllü bir şirket olan Datawheel’in de kurucusudur. Notre Dame Üniversitesi’nden Fizik alanında doktora ve Universidad Católica de Chile’den Fizik alanında lisans diploması sahibidir.

Hidalgo’nun katkıları, 2018 Lagrange Ödülü ve üç Webby Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödülle karşılık buldu. Hidalgo aynı zamanda üç kitabın da yazarıdır: “Why Information Grows” (Basic Books, 2015), “The Atlas of Economic Complexity” (MIT Press, 2014) ve “How Humans Judge Machines” (MIT Press, Gelecek 2020).

||

César A. Hidalgo is a Chilean-Spanish-American scholar known for his contributions to economic complexity, data visualization, and applied artificial intelligence.

Hidalgo currently leads the Center for Collective Learning at the Artificial and Natural Intelligence Institute (ANITI) of the University of Toulouse. He is also an Honorary Professor at the University of Manchester and a Visiting Professor at Harvard’s School of Engineering and Applied Sciences.

Between 2010 and 2019 Hidalgo led MIT’s Collective Learning group, climbing through the ranks from Assistant to Associate Professor. Prior to working at MIT, Hidalgo was a research fellow at Harvard’s Kennedy School of Government. Hidalgo is also a founder of Datawheel, an award winning company specialized in the creation of data distribution and visualization systems. He holds a PhD in Physics from the University of Notre Dame and a Bachelor in Physics from Universidad Católica de Chile.

Hidalgo’s contributions have been recognized with numerous awards, including the 2018 Lagrange Prize and three Webby Awards. Hidalgo is also the author of three books: Why Information Grows (Basic Books, 2015), The Atlas of Economic Complexity (MIT Press, 2014), and How Humans Judge Machines (MIT Press, Forthcoming 2020).


Copyright 2024 Digital Age Summit. All rights reserved