Duncan Stewart

Deloitte Kanada’da TMT (Teknoloji, Medya ve Eğlence & Telekomünikasyon) Research’ün direktörlüğünü üstlenen Duncan Stewart; tüketici ve iş teknolojileri, medya, eğlence ve telekomünikasyon konularında küresel çapta tanınan bir uzmandır. 2008 yılından bu yana Deloitte Global Research tarafından yayınlanan ve TMT alanındaki tahminlerin yer aldığı Predictions raporunun ortak yazarlarından biridir. Her yıl teknoloji, medya ve telekom sektöründeki en üst düzey markaların yöneticileriyle görüşmeler gerçekleştiren Stewart, bu görüşmelerde elde ettiği içgörüleri ortaya koyduğu işlere entegre eder.

 

Şirketler için olduğu gibi çeşitli etkinlikler için de konuşmalar yapan Stewart’ı sıklıkla geleceğe dair herhangi bir şey hakkında söyleşiler verirken görebilirsiniz.

 

TMT sektöründe 31 yıllık deneyimi bulunan Stewart, aynı zamanda teknoloji ve telekom sektöründe portföy yönetimi de yapmıştır. Canadian Technology Fund Manager of the Year ödülünü ilk yılında kazanan Stewart yatırımcılığı döneminde TMT sektöründeki kamuya açık ve özel şirketler için toplamda 2 milyar dolarlık fon tesis etmiştir.

 

CFA® (Chartered Financial Analyst) sertifikalı olan Stewart lisans derecesini Siyaset Bilimi alanında, British Columbia Üniversitesi’nden almıştır. 

||

Duncan is the Director of TMT Research for Deloitte Canada, and is a globally recognized expert on predicting the future of consumer and enterprise technology, media and entertainment & telecommunications. He has been co-author of Deloitte Global Research’s annual Predictions report on trends in TMT since 2008. He meets with hundreds of the top tech, media and telecom companies globally each year, and incorporates their insights into his work.

He presents regularly to companies and at conferences, has a high-profile media presence and is frequently interviewed on the future of everything.

Duncan has 31 years of experience in the TMT industry. As a portfolio manager, he made investments in the tech and telecom sector, and won the Canadian Technology Fund Manager of the Year award in its inaugural year. In his time as an investor he deployed a cumulative $2 billion of capital into global TMT markets, in public and private companies.

 

He is a CFA® charterholder and holds a B.A. in Political Science from the University of British Columbia.

 

Prof. Albert ‘Skip’ Rizzo

Klinilik Psikolog Albert “Skip” Rizzo, USC Institute for Creative Technologies bünyesindeki Medical VR bölümünün direktörüdür. Rizzo aynı zamanda yine USC’de Psikiyatri Bölümü ve Davis School of Gerontology’de görevlidir.

 

Rizzo geçtiğimiz 25 yılda klinik değerlendirme, tedaviye yönelik rehabilitasyon ve direnç kazanma konularına yönelik sanal gerçeklik (VR) sistemlerinin tasarım, geliştirme ve değerlendirme süreçlerine ilişkin araştırmalar yürütmüştür. Rizzo’nun çalışmaları hem sağlıklı hem de klinik toplulukların psikolojik, bilişsel ve motor fonksiyonları üzerinedir. Çalışmaları PTSD, TBI, Otizm, ADHD, Alzheimer gibi klinik durumlara yöneliktir. Bu araştırma ve geliştirme alanlarının çeşitliliğine karşı Rizzo’nun tüm çalışmalarındaki ortak nokta, dijital teknolojilerin ve VR simülasyonlarının insan sağlığına nasıl adapte edilebileceği ve alandaki 20’nci yüzyıldan kalma anlayışın bu sayede nasıl ileri taşınabileceği sorusudur.

 

Rizzo’nun bazı işlerine bu link üzerinden erişebilirsiniz. https://www.youtube.com/user/albertskiprizzo

 

||

Skip Rizzo is a clinical psychologist and Director of Medical VR at the University of Southern California Institute for Creative Technologies. He is also a Research Professor with the USC Dept. of Psychiatry and School of Gerontology. Over the last 25 years, Skip has conducted research on the design, development and evaluation of Virtual Reality systems targeting the areas of clinical assessment, treatment, and rehabilitation across the domains of psychological, cognitive and motor functioning in both healthy and clinical populations. This work has focused on PTSD, TBI, Autism, ADHD, Alzheimer’s disease, stroke and other clinical conditions. In spite of the diversity of these clinical R&D areas, the common thread that drives all of his work with digital technologies involves the study of how Virtual Reality simulations can be usefully applied to human healthcare beyond what’s possible with traditional 20th Century methods. To view some videos on his work, go to:

https://www.youtube.com/user/albertskiprizzo

Konstantinos Dimopoulos

Şehir planlama ve coğrafyası üzerine doktora eğitimi ve 10 yıllık araştırma tecrübesinin ardından şehirciliğe dair bilgilerini oyun tasarlamaya duyduğu aşkla harmanlayan Konstantinos Dimopoulos, çiçeği burnunda “game urbanism” alanın gelişmesi için çalışıyor. 2014’ten bu yana masa üstü kutu oyunlar ve video oyunlar için şehirler, yerleşim yeri konseptleri ve kentsel sistemler tasarlayan Dimopoulos bu süre zarfında The Sinking City, Lake, We Are Free Mice, Seed, A Place fort he Unwilling ve Ex Novo gibi projelerde çalışmış ve danışmanlık yapmıştır.

 

SAE Athens bünyesinde bölüm (Level) tasarımı, oyun tasarımı ve oyun şehirleştirme (game urbanism) alanlarında ders veren Dimopoulos Wireframe dergisinde de CityCraft isimli köşede makaleler yayınlamaktadır. Sanal şehircilik ve oyunlarda şehircilik gibi konularda konuşmalar yapan tasarımcı, Virtual Cities atlasının da yazarıdır. Architectonics of Game Spaces ve Game Writing: Narrative Skills for Videogames (ikinci edisyon) Dimopoulos’un katkıda bulunduğu yayınlar arasındadır.

||

Following a PhD and over 10 years of research in urban planning and city geography, Konstantinos Dimopoulos moved on to combine his knowledge of urbanism with his love for designing games, and has been helping establish the young field of game urbanism ever since. From 2014 he has been designing cities, urban mechanics, civic systems, settlement concepts, and narrative geographies for several tabletop and video games , and has worked and consulted on projects such as The Sinking City, Lake, We Are Free Mice, Seed, A Place for the Unwilling, and Ex Novo.

He teaches level design, game design, and game urbanism at SAE Athens, maintains the CityCraft column in Wireframe magazine, gives talks on virtual and game urbanism, and is the author of the Virtual Cities atlas. Konstantinos Dimopoulos has also contributed to the Architectonics of Game Spaces volume, as well as to the Second Edition of Game Writing: Narrative Skills for Videogames.

Prof. Rainer Kattel

Profesör Rainer Kattel UCL bünyesindeki Innovation and Public Purpose enstitüsünün başkan yardımcılığını yürütmektedir. İnovasyon ilkeleri ve yönetiminin yanı sıra spesifik yönetim problemlerine ilişkin sayısız makalesi yayınlanmıştır.

Araştırma alanları kamusal inovasyon, kamuda dijital dönüşüm ve finansallaşmaya dek uzanır. Yayınlanan son kitapları arasında The Elgar Handbook of Alternative Theories of Economic Development, Financial Regulations in the European Union ve Innovation Bureaucracy yer almaktadır.

||

Rainer Kattel is professor and deputy director at Institute for Innovation and Public Purpose, UCL. He has published extensively on innovation policy, its governance and specific management issues. His research interests include also public sector innovation, digital transformation in the public sector and financialization.

His recent books include The Elgar Handbook of Alternative Theories of Economic Development (edited with Erik Reinert and Jayati Gosh; Elgar, 2016), Financial Regulations in the European Union (edited with Jan Kregel and Mario Tonveronachi; Routledge, 2016), and Innovation Bureaucracy (with Wolfgang Drechsler and Erkki Karo; Yale, forthcoming in 2021).

Burak Babacan

Burak Babacan, büyüme stratejisi danışmanlık şirketi Divera AI’nın kurucusu ve CEO’sudur. Kurumsal sektörde 15 yıl profesyonel olarak çalıştıktan sonra, 2012 yılında odaklı bir vizyonla kendi danışmanlık şirketini kurdu. Şirketin odağı kuruluşundan beri değişmedi: insan kararlarının ardındaki “neden” sorusunun cevabını bulmak için teknolojiyi kullanmak.

Burak Babacan son 9 yılda, pazarlamadaki büyüme problemlerini çözmek için yapay zeka teknolojisini ve insan uzman iç görüsünü birleştiren çok güçlü bir yaklaşım geliştirdi. Kendi inovasyonunu kullanarak, çok zor büyüme vakalarını çözmek için Unilever, Arçelik Global, Nutricia Danone ve diğerleri ile çalıştı. Çalışmaları müşterilerinin satışlarının katlanmasını, dünyanın en iyi markalarını yenmelerini sağlayarak pazar lideri olmalarını ve rakiplerini geçerek büyüme şampiyonu olmalarını sağladı.

||

Burak Babacan is the founder and CEO of growth strategy consulting company Divera AI. After working as a professional for 15 years in the corporate sector, he founded his own consulting company in 2012 with a laser-focused vision: using technology to find the answer to the “why” question behind human decisions.

Over the last 9 years, he single handedly built a very powerful approach fusing artificial intelligence technology and human expert insight to solve growth problems in marketing.

Using his own innovation, he worked with Unilever, Arcelik Global, Nutricia Danone and many others to solve very difficult growth cases. His work has enabled their customers to multiply their sales, beat the world’s best brands, to become market leaders and become champions of growth by surpassing their competitors.

Toygun Yılmazer

2000 yılında internet şirketi IXIR’de başladığı iş hayatına TBWAIstanbul’da devam etti. TBWA’in Londra ve Hamburg ofislerinde deneyim kazandı. Akbank, Turkcell, Beko gibi Türkiye’nin en büyük markalarıyla çalıştı. 20 yıl boyunca TBWAIstanbul’un Türkiye’nin en büyük ve en çok ödül alan ajansı olma macerasına ortak oldu. Euro Effies, Effie Türkiye, MediaCat Felis, Kristal Elma ve Kırmızı gibi birçok yarışmada jüri üyeliği görevi üstlendi. Golden Drum, Kaktus Festival, Kristal Elma festivallerine konuşmacı olarak katıldı.

“Advertising for Good, What is it Good for” adlı konuşmasıyla SXSW festivaline davet edildi. Strateji ve inovasyon odaklı Disruption Workshop atölyeleri yönetiyor. TBWA altında START adlı stratejik planlama ekibine ve NABZ adlı dijital içgörü ve sosyal medya ekibine liderlik ediyor.

||

  • He began his career at the internet company IXIR before moving on to TBWAIstanbul. He worked at TBWA London and Hamburg.
  • He worked with Turkey’s leading brands, including Akbank, Turkcell and Beko.
  • He served as a jury member for Euro Effies, Effie Turkey, MediaCat Felis Awards, Kristal Elma Awards and Kirmizi.
  • He delivered talks at the Golden Drum, Kaktus Festival, and Kristal Elma Festival.
  • He was invited to deliver a talk at SXSW.
  • He leads the Disruption Workshop, a workshop based on strategy and innovation, as well as START, a strategic planning team, and NABZ, a digital insights and social media team at TBWA.

Dr. Sandhya Sriram

Doktor Sandhya Sriram Singapur merkezli Shiok Meats’in kurucu ortağı ve CEO’sudur. Kök hücre bilimcisi olan Dr. Sriram kas, yağ, hücre ve kök hücre konusunda 10 yılı aşkın deneyime sahiptir. Singapur’daki Nanyang Technological University’den doktora derecesini aldıktan sonra yine Singapur’daki A*STAR’da doktora sonrası çalışmalarına başlamıştır. Burada geçirdiği dört yılın ardından bir araştırma enstitüsünde iş geliştirme yönetimden sorumlu olmuş, bu sırada da Biotech In Asia ve SciGlo isimli 2 şirket kurmuştur.

Dr. Sriram’ın imzasını taşıyan girişimler kendisini Forbes’un Women in Tech listesine taşımıştır. Şimdilerde şirketin kurucu ortak ve CTO’su olarak görev alan Dr. Ka Yi Ling ile birlikte, kök hücre temelli et ürünleri geliştiren Singapur merkezli Shiok Meats’te çalışmalarını sürdürmektedir.

||

Dr Sandhya Sriram is the CEO and co-founder of Shiok Meats Pte. Ltd., Singapore. Sandhya is a stem cell scientist with over 10 years of experience working with muscle, adipose, cells and stem cells. After graduating with a PhD from Nanyang Technological University in Singapore, Sandhya pursued her postdoc at A*STAR in Singapore. Following 4 years of postdoctoral work, she took up business development at a research institute. Alongside, she co-founded 2 companies, Biotech In Asia and SciGlo. Sandhya has been featured on Forbes Women in Tech for her entrepreneurial ventures. Currently, Sandhya and Dr Ka Yi Ling, her co-founder and CTO of Shiok Meats, are working on cell-based meat (seafood), based out of Singapore.

Anna Coote

Anna Coote, New Economics Foundation’da (Yeni Ekonomi Vakfı: NEF) “Baş Araştırmacı”dır. Sosyal adalet, sürdürülebilir kalkınma, çalışma süresi, halk sağlığı politikası, halkın katılımı ve demokratik diyalog ve cinsiyet eşitliği konularında çok sayıda yayını bulunmaktadır.

King’s Fund’da Sağlık Politikası Direktörü, Kamu Politikası Araştırma Enstitüsü Direktör Yardımcısı, Diverse Productions’da güncel olaylar televizyon editörü ve New Statesman’da Editör Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2000’den 2009’a kadar İngiltere Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu’nda Sağlık Komiseri olarak görev yapmıştır.

Yakın zamanda yazdığı ya da ortak yazarı olduğu yayınları arasında “Dört Günlük Hafta İçin Durum”, “Evrensel Temel Hizmetler Vakası”, “Evrensel Temel Gelir: Bir Birlik Perspektifi” ve “Yeni Bir Sosyal Ortaklığın Oluşturulması” bulunmaktadır.

||

Anna Coote is Principal Fellow at the New Economics Foundation (NEF). She has published widely on social justice, sustainable development, working time, public health policy, public involvement and democratic dialogue, and gender equality.

She previously served as Director of Health Policy at the King’s Fund, Deputy Director of the Institute for Public Policy Research, Editor of current affairs television at Diverse Productions, and Deputy Editor of the New Statesman. She was Commissioner for Health with the UK Sustainable Development Commission from 2000 to 2009.

Her recently authored or co-authored publications include The Case for a Four Day Week, The Case for Universal Basic Services, Universal Basic Income: A Union Perspective, and Building a New Social Commons.

Prof. César A. Hidalgo

César A. Hidalgo, ekonomik karmaşıklığa, veri görselleştirmeye ve uygulamalı yapay zekaya olan katkılarıyla tanınan bir Şili-İspanyol-Amerikan bilim insanıdır.

Hidalgo şu anda Toulouse Üniversitesi Yapay ve Doğal Zeka Enstitüsünde (ANITI) CENTER FOR COLLECTIVE LEARNING’e liderlik etmektedir. Aynı zamanda Manchester Üniversitesi’nde Fahri Profesör ve Harvard Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu’nda misafir profesördür.

2010 ve 2019 yılları arasında Hidalgo, MIT’nin COLLECTIVE LEARNING grubuna liderlik ederek asistanlıktan doçentliğe yükseldi. MIT’de çalışmadan önce Hidalgo, Harvard’ın Kennedy Devlet Okulu’nda araştırma görevlisiydi. Hidalgo aynı zamanda, veri dağıtım ve görselleştirme sistemlerinin oluşturulmasında uzmanlaşmış ödüllü bir şirket olan Datawheel’in de kurucusudur. Notre Dame Üniversitesi’nden Fizik alanında doktora ve Universidad Católica de Chile’den Fizik alanında lisans diploması sahibidir.

Hidalgo’nun katkıları, 2018 Lagrange Ödülü ve üç Webby Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödülle karşılık buldu. Hidalgo aynı zamanda üç kitabın da yazarıdır: “Why Information Grows” (Basic Books, 2015), “The Atlas of Economic Complexity” (MIT Press, 2014) ve “How Humans Judge Machines” (MIT Press, Gelecek 2020).

||

César A. Hidalgo is a Chilean-Spanish-American scholar known for his contributions to economic complexity, data visualization, and applied artificial intelligence.

Hidalgo currently leads the Center for Collective Learning at the Artificial and Natural Intelligence Institute (ANITI) of the University of Toulouse. He is also an Honorary Professor at the University of Manchester and a Visiting Professor at Harvard’s School of Engineering and Applied Sciences.

Between 2010 and 2019 Hidalgo led MIT’s Collective Learning group, climbing through the ranks from Assistant to Associate Professor. Prior to working at MIT, Hidalgo was a research fellow at Harvard’s Kennedy School of Government. Hidalgo is also a founder of Datawheel, an award winning company specialized in the creation of data distribution and visualization systems. He holds a PhD in Physics from the University of Notre Dame and a Bachelor in Physics from Universidad Católica de Chile.

Hidalgo’s contributions have been recognized with numerous awards, including the 2018 Lagrange Prize and three Webby Awards. Hidalgo is also the author of three books: Why Information Grows (Basic Books, 2015), The Atlas of Economic Complexity (MIT Press, 2014), and How Humans Judge Machines (MIT Press, Forthcoming 2020).

Prof. Daniel Levitin

Daniel J. Levitin ödüllü bir sinirbilimci, müzisyen ve yazardır. Araştırmaları müzik, beyin, sağlık, üretkenlik ve yaratıcılığı kapsamaktadır.

Levitin, Science, Nature, PNAS, The New Yorker, The Atlantic ve The Wall Street Journal gibi dergilerde 300’den fazla makale yayınlamıştır. TED konuşması tüm zamanların en popüler konuşmaları arasındadır. New York Times’ın en çok satan dört kitabının yazarıdır. Popüler bir konuşmacı olarak Londra’daki Parlamento katında ABD Kongresi, Microsoft, Google ve Amazon’a sunumlar yapmıştır. Apple, Booz-Allen, Microsoft, Birleşik Devletler Donanması, Sonos, Philips, Sony, Fender ve AT&T gibi bir dizi şirkete danışmanlık yapmıştır.

Dr.Levitin lisans derecesini Stanford Bilişsel Bilimler bölümünden, yüksek lisans ve doktora derecesini Bilişsel Psikoloji bölümünden almıştır. Aynı zamanda Oregon Üniversitesi Müzik Teknolojisi yandalında doktorası bulunmaktadır. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi ve UC Berkeley’de Nörogörüntüleme ve Algılama alanlarında doktora sonrası eğitimini tamamlamıştır.

Levitin, Stanford’da Bilgisayar Bilimi, Psikoloji, Bilim Tarihi ve Müzik Bölümlerinde ders vermiş ve Dartmouth ve UC Berkeley’de misafir profesör olmuştur. Halen San Francisco, California’daki Minerva Enstitüsünde Sanat ve Beşeri Bilimler Kurucu Dekanı ve McGill Üniversitesi’nde James McGill Psikoloji, Nörobilim ve Müzik Emeritus Profesörüdür.

||

Daniel J. Levitin is an award-winning neuroscientist, musician, and best-selling author. His research encompasses music, the brain, health, productivity and creativity.

Levitin has published more than 300 articles, in journals including Science, Nature, PNAS, The New Yorker, The Atlantic, and The Wall Street Journal. His TED talk is among the most popular of all time. He is the author of four New York Times bestselling books. A popular public speaker, he has given presentations on the floor of Parliament in London, to the U.S. Congress, Microsoft, Google, and Amazon. He has consulted for a number of companies including Apple, Booz-Allen, Microsoft, the United States Navy, Sonos, Philips, Sony, Fender, and AT&T.

Dr. Levitin earned his B.A. from Stanford in Cognitive Science, his M.Sc. and Ph.D. in Cognitive Psychology with a Ph.D. minor in Music Technology from the University of Oregon, and completed post-doctoral training at Stanford University Medical School and UC Berkeley in Neuroimaging and Perception.

Levitin taught at Stanford in the Departments of Computer Science, Psychology, History of Science, and Music, and has been a Visiting Professor at Dartmouth, and UC Berkeley. He is currently the Founding Dean of Arts & Humanities at the Minerva Schools at the Keck Graduate Institute, San Francisco, California, and James McGill Professor Emeritus of Psychology, Neuroscience and Music at McGill University.

Copyright 2024 Digital Age Summit. All rights reserved